Jesteś tutaj:

Szamba betonowa Lębork

Szamba betonowa Lębork

Solidne szamba i zbiorniki betonowe w Lęborku i okolicach

Każdy inwestor po zakupie działki musi zdecydować o sposobie pozbywania się nieczystości. Kanalizacja czy szambo, a może przydomowa oczyszczalnia ścieków? Jeśli wybór padnie na szambo, należy jeszcze właściwie dopasować jego rodzaj i wielość. Zbiorniki oraz szamba solidnej konstrukcji betonowej w wersji jedno i dwukomorowej na terenie województwa pomorskiego można znaleźć w Lęborku.

Korzyści z zamontowania szamba betonowego

Bezodpływowy zbiornik na nieczystości, jakim jest szambo, posiada wiele zalet. Jest to:
• trwałość – może przez długie lata służyć bez awarii
• głęboki wykop – istnieje możliwość wkopania go nawet do 3 m, dzięki czemu wytrzyma bez pęknięć pod wpływem ciężaru ziemi czy przejeżdżającego samochodu
• nie rozsadzą go zamarznięte nieczystości
• umieszczenie go na podmokłym terenie nie grozi jego niekontrolowanym przesunięciem
• to oszczędne rozwiązanie.

Istotną kwestią przy zakładaniu szamba jest jego właściwa lokalizacja na działce. Przyjmuje się, że są to 2 m od granicy z drogą oraz 3 m od ogrodzenia sąsiada. Zalecany wykop pod standardowy zbiornik 10 m³ wynosi 3 m do 3,5 m. Ważne jest również zachowanie spadku rury kanalizacyjnej od 1 cm do 3 cm na 1 m.b. Warto także zrobić otwór na rurę przy samym ogrodzeniu. W ten sposób firma wybierająca nieczystości będzie mogła wykonać usługę w czasie nieobecności domowników.

Przewaga zbiorników betonowych nad plastikowymi oraz kanalizacją

Szamba betonowe zdecydowanie wygrywają z plastikowymi. Tych ostatnich nie można wkopywać zbyt głęboko. Większy nacisk mógłby uszkodzić plastik. Często ulega też on rozsadzeniu pod wpływem dużego mrozu. A zamontowany na rozmokłym obszarze może się przemieszczać w kierunku powierzchni.

Kanalizacja, chociaż jest wygodna w użytkowaniu, nie zawsze jest możliwa do założenia. Działki, zwłaszcza poza miastem lub na jego peryferiach, często nie mają dostępu do sieci wodociągowej. Czasem szambo to konieczność. Nieraz okazuje się jednak tańsze w utrzymaniu. Koszt jego zamontowania jest też niższy od poprowadzenia długiego odcinka kanalizacyjnego.

Jakie formalności wymagane są do zainstalowania szamba?

Do pojemności 10 m³ zbiornik jest tylko na zgłoszenie w Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta. Po upływie 21 dni bez odpowiedzi z zastrzeżeniami ze strony urzędu, można przystępować do jego zakładania. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, każde większe szambo musi zostać wyszczególnione w projekcie zagospodarowania działki.

Zbiornik betonowy na nieczystości powinien mieć odpowiednie certyfikaty i atesty wymagane do otrzymania pozytywnej opinii nadzoru budowlanego. Dokumenty te poświadczają szczelność szamba. Jego przesiąkliwość mogłaby być poważnym problemem dla inwestora i generować spore koszty. Certyfikat PZH to gwarancja na zbiornik oraz jego montaż w atrakcyjnej cenie.

Wykwalifikowany zespół fachowców zapewnia profesjonalny zakładanie szamb i innych zbiorników betonowych w Lęborku i okolicach. Wiedza połączona z wieloletnią praktyką daje szybką i sprawną realizację każdego zamówienia. W ramach usługi możliwy jest także specjalistyczny transport HDS przeznaczony do przewozu ciężkich materiałów.

Napisz do nas