Jesteś tutaj:

Szamba betonowa Oleśnica

Szamba betonowe w Oleśnicy

Szambo to powszechny sposób na odprowadzenie i magazynowanie ścieków tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do kanalizacji miejskiej bądź gminnej. W Oleśnicy istnieje wiele takich obszarów, co sprawia że szamba betonowe są tu bardzo powszechnie stosowane. Trzeba jednak wiedzieć, że nie można po prostu zainstalować dowolnego rodzaju zbiornika na terenie posesji i liczyć, że wszystko będzie funkcjonować tak samo dobrze. Objętość szamba musi być obliczona w odpowiedni sposób, a materiał z którego jest wykonane także nie pozostaje bez znaczenia.

Jak obliczyć pojemność zbiornika na ścieki?

Pierwszą i najistotniejszą kwestią podczas instalacji każdego szamba jest ustalenie jaką powinno mieć pojemność. Jeżeli będzie zbyt mała, zbiornik betonowy będzie się szybko przepełniał, co znacznie utrudni korzystanie z kanalizacji. Częsta konieczność wywożenia nieczystości to również większe koszty i nierzadko spore problemy logistyczne. Natomiast szambo zbyt duże będzie sprawiało problemy z odkładaniem się gęstszych frakcji ścieków w dolnej części, co utrudni jego opróżnianie w stu procentach.

Pojemność jaką powinny mieć szamba obliczamy poprzez przemnożenie średniego zużycia wody przez jedną osobę w ciągu dnia, przez ilość osób zamieszkujących dane gospodarstwo. Zazwyczaj jest to od 150 do 200 litrów na osobę. Jeżeli zainstalowane są tylko prysznice można bezpiecznie przyjąć niższą wartość, w przypadku kąpieli w wannie powinniśmy przyjąć ilość wyższą. Chcąc opróżniać szambo raz na dwa tygodnie i przyjmując wartość średnią zużycia 175 litrów na dobę oraz zamieszkiwanie gospodarstwa przez cztery osoby, pojemność zbiornika powinna wynosić w okolicach 9800 metrów sześciennych. Należy jednak pamiętać, że przestrzeń możliwa do wykorzystania (tzw. pojemność czynna) to ta, która znajduje się poniżej poziomu wprowadzenia rury kanalizacyjnej do wnętrza zbiornika.

Szamba Oleśnica – zbiorniki betonowe

Szambo wykonane z betonu ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim jest tańsze, posiada bardzo dobrą szczelność, a także wytrzymałość na ruchy mas ziemi. Zbiorniki betonowe to inwestycja na lata, pomimo iż ich transport oraz montaż sprawia nieco więcej problemów, niż w przypadku szamb plastikowych.

Wybierając zbiornik możemy zdecydować się na budowę jednokomorową lub dwukomorową. W naszej ofercie znajdziesz obydwa te typy. Montaż szamba jednokomorowego jest rozwiązaniem wykorzystywanym najczęściej. Jest to najtańsze wyjście z sytuacji, a obsługa ogranicza się do regularnego wywożenia nieczystości przez specjalny wóz asenizacyjny.

Jeżeli mamy możliwość odprowadzania wody do gleby za pomocą drenażu, warto postawić na szamba betonowe o dwóch komorach. Pomiędzy nimi znajduje się specjalna przegroda, która pozwala przedostać się do drugiej części jedynie ściekom płynnym. Dzięki temu wywożenie szamba jest rzadsze, co sprzyja komfortowi jego użytkowania. Skontaktuj się z naszymi specjalistami, aby otrzymać odpowiedzi na wszystkie wątpliwości i pytania. Posiadamy dużą wiedzę i doświadczenie, ponieważ zainstalowaliśmy wiele szamb w Oleśnicy i wielu innych miejscowościach.

Napisz do nas