Jesteś tutaj:

Szamba betonowa Tczew

Szamba betonowe Tczew

Zalety i obliczanie pojemności szamba betonowego

Szambo to podziemny zbiornik na nieczystości, które spływają do rur kanalizacyjnych w naszym domu. Stosowany jest najczęściej na peryferyjnych obszarach miejskich, podmiejskich, a także na wsiach. Szamba sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do miejskiej bądź gminnej kanalizacji. W dzisiejszym poradniku sprawdzimy jakie zalety posiadają szamba betonowe, dowiemy się również w jaki sposób poprawnie wyliczyć pojemność naszego zbiornika. Zbyt małe lub zbyt duże szambo powoduje bowiem mnóstwo problemów w trakcie użytkowania.

Zbiorniki betonowe – jakie mają zalety?

Wybór typu szamba ma bardzo duże znaczenie dla jego trwałości w danym terenie. Coraz popularniejsze zbiorniki plastikowe mają zalety, jednak nie nadają się do użytku tam, gdzie grunt intensywnie osiada lub przemieszcza się. Nawet niewielkie ruchy, niewidoczne dla nieuzbrojonego oka, mogą taki zbiornik zniszczyć. Nie trzeba chyba wspominać z jak wielkimi kosztami wiąże się wymiana szamba, w momencie gdy dom jest już zamieszkały. Co gorsza w tym czasie nie można używać kanalizacji, co zazwyczaj wymaga chwilowej wyprowadzki. Szamba betonowe są przede wszystkim bardzo solidne i dzięki temu można ich używać wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko osiadania lub przemieszczeń gruntu. Jednak na tym nie kończą się plusy tego rodzaju zbiorników na ścieki. Beton, z którego wykonywane, to specjalna mieszanina zapewniająca całkowitą szczelność. W ten sposób zawartość nie ma szans przedostać się do wód gruntowych. Nie ma więc możliwości skażenia ów wód, a dzięki pozostawaniu treści płynnej wewnątrz zbiornika, nie ma problemów z jego całkowitym opróżnianiem.

Jak obliczyć pojemność szamba?

Aby móc komfortowo korzystać z przyborów sanitarnych i nie mieć problemów z regularnie zapełniającym się zbiornikiem, szamba nie mogą mieć zbyt małej pojemności. Jednocześnie jeżeli jest ona zbyt duża i zbiornik zbyt długo się napełnia, znajdujące się w nim ścieki gniją i rozkładają się, co również nie jest bez wpływu na wygodę użytkowania, a przede wszystkim trwałość zbiornika. Jeżeli zakładamy wywóz nieczystości raz na dwa tygodnie, a w domu mieszka czteroosobowa rodzina, należy następującą obliczyć pojemność szamba: Jedna osoba zużywa średnio 150-200 litrów wody dziennie, wartość tą mnożymy przez 4 domowników, a wszystko przez 14 dni. Oznacza to, że minimalna pojemność szamba powinna wynosić 8400 litrów, natomiast maksymalna 11200 litrów. Jeżeli posiadamy w łazienkach jedynie kabiny prysznicowe, można bezpiecznie wybrać mniejsze szambo. Natomiast jeżeli kąpiele bierzemy w wannie, zbiorniki betonowe powinny być bliższe górnej granicy pojemności.

Jak można się przekonać, posiadanie szamba betonowego ma wiele pozytywów. Przede wszystkim jest ono trwałe i mocne, więc nie ulegnie uszkodzeniu w osiadającym gruncie. Dodatkowo zapewnia doskonałą szczelność i nie ma ryzyka przedostania się ścieków do wód gruntowych. Natomiast podczas obliczania pojemności zbiornika betonowego należy zawsze brać pod uwagę dzienne zużycie wody, które mnożymy przez ilość domowników (zakładając ewentualną rezerwę). Zapraszamy do skorzystania z oferty szamb betonowych w mieście Tczew, która obejmuje zarówno zaprojektowanie miejsca pod szambo, wybór odpowiednio dużego zbiornika, a także jego instalację na miejscu.

Napisz do nas